Na Slovensku vznikol prvý simulátor autizmu vo virtuálnej realite na svete
01 apríla 2016
|sposa
Bratislava, 31. marca 2016 – Vidia farby, majú fotografickú pamäť, nevedia čítať emócie, vyrušujú ich hlasné či nepravidelne sa opakujúce zvuky. Ľudia trpiaci poruchami autistického spektra vidia svet často úplne odlišne ako my. Preto je pre nás ťažké predstaviť si, čo prežívajú a prečo na niektoré podnety reagujú inak, ako my. Spoločnosť na pomoc osobám s autizmom (SPOSA) preto vyvinula v spolupráci s agentúrami Seesame a iNFINITE Production simulátor autizmu, ktorý dokáže bežným ľuďom vďaka minútovej simulácii vo virtuálnej realite priblížiť pocity stredne funkčného autistu.
Uzatváranie sa pred svetom je obrana
Ako sa asi cíti autista, keď vojde do kaviarne? Hodiny tikajú, hučí kávovar, ľudia sa zhovárajú. Niekto dupká nohou, iní pokrčil šuštiaci papier. Cez okno svieti slnko a rozohráva svetelnú hru na lesklých kachličkách za barom. A to sme ešte nespomenuli vône: silná kávová vôňa sa mieša s cigaretovým dymom zvonka. Niekde na pozadí môžete cítiť praženú cibuľku od raňajok. Z výlevky páchne zvetrané červené víno. Znie vám to povedome? Pravdepodobne ste podobnú situáciu zažili už veľakrát a ani si to neuvedomili. Niektorí ľudia s poruchami autistického spektra však vnímajú každý jeden detail zo spomenutej situácie stonásobne citlivejšie. „Autistom vadia nepravidelnosti. Všímajú si detaily a nevedia ich odfiltrovať tak ako bežní ľudia. Keď sa dostanú do konfliktu s realitou, ktorá je pre nich rušivá (zvuky, pachy, vizuálne dojmy bez ladu a skladu), snažia sa uniknúť, pretože sa cítia nekomfortne, dokonca až v ohrození. Ich nevrlosť či uzavretosť je spôsobená vonkajšími podnetmi, ktoré pre ostatných zostávajú nepovšimnuté,“ vysvetľuje Mikuláš Štubňa zo spoločnosti SPOSA.
Neporiadok v podnetoch, ktorý frustruje
Človek trpiaci autizmom sa snaží vo všetkých vonkajších podnetoch nájsť nejakú pravidelnosť alebo poriadok. Sústredí sa na to do tej miery, že to pohltí celú jeho pozornosť – nemusí byť preto schopný vnímať ďalšie podnety. „Človek s autistickou poruchou sa jednoducho snaží vyrovnať s vonkajším „neporiadkom“ v podnetoch a až potom je schopný sa posunúť ďalej, napríklad vnímať, čo mu hovoríte. Ak sa mu to nepodarí, okrem neschopnosti sa sústrediť môže pociťovať aj frustráciu,“ opisuje M. Štubňa.
Minútová simulácia „Kaviareň“ vznikla na základe dostupných znalostí pocitov a výpovedí ľudí trpiacich autizmom. Predstavuje jedinečnú možnosť vidieť svet očami autistu pre bežného človeka. Simuláciu nemožno vnímať doslovne: v rámci diagnózy „porucha autistického spektra“ existujú desiatky druhov autizmu, nehovoriac o individuálnej miere postihnutia. Kým nízko funkčný autista má problémy s komunikáciou a je neschopný socializácie, vysoko funkčného autistu na prvý pohľad nemusíte rozoznať od bežného človeka.
Ako to funguje?
Stačí si nasadiť na oči okuliare na virtuálnu realitu Oculus Rift a spustiť program na výkonnom počítači. „Simulátor sme vytvorili v prvom rade pre rodinných príslušníkov ľudí trpiacich autizmom. Vďaka nemu si budú môcť oveľa lepšie predstaviť, čo ich blízky prežíva a ako odlišne vníma svet. Simulátor sme odskúšali už na niekoľkých podujatiach a v budúcnosti by sme ho radi dali k dispozícii nielen pre rodiny našich členov, ale napríklad aj pre edukačné aktivity. V tomto prípade totiž rozhodne platí, že je lepšie raz zažiť, ako stokrát počuť,“ dodáva M. Štubňa.