Autisti v práci

Príbehy prvých zamestnaných autistov


 • Prečo projekt „Autisti v práci“


  Ľudia s poruchami autistického spektra majú na Slovensku veľký problém sa po ukončení vzdelávania zamestnať. Zostávajú doma na podpore, zvyčajne s jedným z rodičov bez nádeje na samostatný život. Rodiny trpia nedostatočným príjmom a ich členovia sa nemôžu realizovať. Žijú v izolácii a často strácajú zmysel života. Pritom by stačilo, keby sme dali autistom šancu, aby mohli ukázať, čo v nich je.

  „Projekt vznikol vďaka iniciatíve združenia rodičov. Ako najbližší príbuzní totiž vieme, že autisti sú šikovní a majú rozhodne na viac, ako len smutno a bezcieľne vysedávať doma. Chceme im dať možnosť ukázať, čo v nich je, no zároveň si uvedomujeme, že bez pomoci nemajú šancu. Vytvorili sme preto projekt, ktorý ich dokáže odraziť od dna.“  – Miki Štubňa, člen SPOSA a brat autistu Michala

  Pozrieť crowdfundingový spot SPOSA

  Ako to funguje


  Aj vďaka vašej pomoci sme mohli vyškoliť celkovo 10 coachov, ktorí trénujú skupinu 30 autistov. Priebežne skúmajú, na akú pracovnú pozíciu sú vhodní, pomáhajú im s cieľavedomým rozvojom a tréningom. Po absolvovaní vzdelávacieho procesu im pomôžu identifikovať vhodné pracovné pozície.

  Coachovia tiež pomáhajú autistom spojiť sa s potenciálnym zamestnávateľom, absolvujú s nimi výberové konanie a počas skúšobnej doby na nich dohliadajú. Peniaze od vás nám pomáhajú pokryť náklady na tréning, výučbové materiály a prácu s autistami.

  A výsledok?


  Po absolvovaní tréningu v našej réžii sa nám podarilo zamestnať nášho prvého autistu Michala v hoteli Falkensteiner. Jeho zamestnávateľ si ho nevedel vynachváliť – izby, ktoré Michal upratal, sa leskli čistotou. Aj na základe tohto precedensu sme získali istotu, že tento projekt má zmysel. Michalovi stúplo sebavedomie a pracovná skúsenosť mu otvorila nové rozmery. Zistil, že jeho schopnosti môže niekto oceniť a získal najmä šancu na plnohodnotnejší život. Zmena, ktorá sa udiala, má pozitívny vplyv na všetkých – Michalovi dodala pocit užitočnosti a jeho rodina má nádej, že ich syn by mohol fungovať aspoň z časti samostatne.

  Príbeh jednej diagnózy a cesty k jej uzdraveniu v dokumentárnom seriály „Moja diagnóza“. Pozrieť celú časť v archíve RTVS.

  Ako sme vybrali prvých účastníkov projektu?


  Coachov sme vybrali na základe pohovorov, pri ktorých sme zohľadnili ich vzdelanie a profesionálne skúsenosti. Prvých tridsiatich autistov sme vybrali do projektu na základe pohovorov, kde sme overili ich základné predpoklady pre pracovné povinnosti.

  Prečo potrebujeme vašu podporu?


  Sme občianske združenie, ktoré nemá k dispozícii veľké finančné zdroje. Zároveň vieme, že práca s autistami je náročná. Vašu pomoc využívame na vyškolenie profesionálov, ktorí majú moc pozitívne ovplyvniť desiatky životov a osudov. Projekt „Autisti v práci“ môžete kedykoľvek podporiť dobrovoľným príspevkom prostredníctvom tlačidla „Podporiť“ vo vrchnej časti tejto stránky.

  Týka sa to aj vás


  Na Slovensku žije množstvo autistov, ktorí by chceli pracovať, ale nedostali šancu. Namiesto toho, aby v podobe daní prispievali do štátnej pokladnice, z nej peniaze čerpajú. Náš precedens pritom dokazuje, že to môže vyzerať inak. Je preto jedno, či nejakého autistu poznáte, alebo nie. Každý človek s poruchou autistického spektra, ktorý začne pracovať, je pre nás všetkých prínosom.